Blog – Full Width

by

Uzm. Dr. Astarcıoğlu: Sıcak aylarda çocuk hastalıklarına dikkat!

ÇOCUK Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Görkem Astarcıoğlu, sıcak havalara karşı özellikle yeni doğan bebeği olan aileleri uyararak, “Bu mevsimde, isilik, güneş yanması ve yaz ishali gibi hastalıklar yaşanabiliyor. Aileler dikkatli olmalı” dedi.Dr. Görkem Astarcıoğlu, sıcak havanın hissedildiği yaz mevsiminde özellikle yeni doğan bebeklerin ailelerinin dikkatli olması gerektiğini söyledi. Astarcıoğlu, “Yeni doğmuş bebekler için sıcak çok tehlikeli. Aileler, bebekler üşür korkusuyla çok fazla giydiriyor. Yaz aylarında dikkat etmeleri gerekiyor. Evlerini serinletmelerini öneriyorum. Klimanın filtresini temizlettikten sonra kullanmalarını öneriyorum. Özellikle süt döneminde olan bebeklerde bu havalarda isilikler oluşuyor. Dirsek içleri, diz arkaları, gövdelerde isilikler görüyoruz. Bu ter bezlerinin tıkanması sonucu oluşuyor. Yine evi serinletmeyi, bebeklerine sık sık duş aldırmayı her seferinde deterjan sabun kullanmadan duş aldırılmasını öneriyoruz, doktorlarının önereceği bir losyon da sürülebilir” dedi.

Haberin devamını okumak için tıklayınız…

by

Virüsten korunmak için el hijyenine dikkat!

İZMİR’deki Uzm. Dr. Görkem Astarcıoğlu, toplumda büyük korkuya neden olan ‘koronavirüs‘ün bulaşmasını engellemek için el hijyeninin önemine dikkat çekti. Astarcıoğlu, “Maskeler bizim damlacıklarla hastalığı bulaştırmamızı engellemeye yarayan bariyerlerdir. Ama maskeleri de bazen yanlış kullanıyoruz. Sabahtan akşama kadar aynı maskeyle gezmenin bir koruyuculuğu olmaz. Kendimiz gripsek etrafa bulaştırmamak için 2 saatte bir yeni maskeyle değiştirmeliyiz. Mikrobu kapmamak için kalabalığa girmemek hasta olan insanlarla temas etmemek gibi durumlara dikkat etmeliyiz. Mecbursanız kalabalığa girmeye maske takın ancak el hijyeni her zaman daha önemlidir” dedi.

Haberin devamını okumak için tıklayınız…

by

İZMİR Çocukların boğulma tehdidine karşı ailelere uyarı: Uzak tutun ve müdahaleyi öğrenin!

MUĞLA’nın Ula ilçesinde 8 aylık Ateş Bulut’un salatalık parçası yemeğe çalışırken nefessiz kalması ve yaşamını yitirmesi derin bir üzüntüye neden oldu. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Görkem Astarcıoğlu, özellikle 3 yaşına kadar çocukların kuruyemiş gibi boğazına kaçma ihtimali yüksek ufak yiyeceklerle tanıştırılmamalarını önererek boncuk ya da pillerle oynatılmamaları için aileleri uyarırken, olası bir olayda ailelerin, ambulans gelene kadar takip edilmesi gereken ilk müdahale kurallarını öğrenmesi gerektiğini söyledi.

Haberin devamını okumak için tıklayınız…
by

Yazı tahtaları evlere girdi, uzmanlar tebeşire karşı uyardı!

Tebeşirlerin tozlu ve tozsuz olmak üzere ikiye ayrıldığını anlatan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Görkem Astarcıoğlu ise tozsuz tebeşirin yaygın olarak kullanılmasıyla etrafa saçılan toz miktarının azaldığını belirterek, “Tebeşirin hammaddesi kalsiyum karbonattır. Bu da genellikle doğada kayaların üzerinden elde ediliyor. Ama doğal olarak yumurta kabuklarında, sümüklü böceklerin dış katmanında, incide bulunan bir madde. Fakat kayaların üzerinden toplandığında kalsiyum karbonata bazen alüminyum, silikon, manganez gibi farklı ürünler de karışabiliyor. Onların bir arada durabilmesi için bazı doğal yapıştırıcı maddeler de ekliyorlar. Bazen kazain ekliyorlar. Kazain süt proteinidir. Süt alerjisi olan çocuklar için bunların akciğerlerden alınması tehlikeli olabilir” dedi.

Haberin devamını okumak için tıklayınız…

by

Çocuklar için uzaktan kumanda tehlikesine dikkat!

İZMİR’de, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Görkem Astarcıoğlu, sık kullanılan ev aletlerinin mikrop yuvası olduğunu hatırlatarak özellikle uzaktan kumandaların çocuk sağlığı açısından ciddi risklere neden olabileceğini ifade etti. Kumanda tuşlarının yerinden çıkıp çocukların akciğerlerine kaçabildiğini anlatan Dr. Astarcıoğlu, bu durumun tekrarlayan zatürreye neden olabileceğini söyledi.

Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız…

by

Çocuk doktorundan minikler için “giyilebilir ateş ölçer”

Geçen yılın sonuna kadar özel bir hastanede yeni doğan yoğun bakım sorumlusu olarak görev yapan Dr. Astarcıoğlu, bu yıl ocak ayında TÜBİTAK BİGG 1512 Teknogirişim Sermaye Desteği Programı desteğiyle Teknopark İzmir’de “Hekimanne” isimli şirketi kurdu.Astarcıoğlu, kurduğu Ar-Ge ekibiyle, çocuğu olan ailelere yardımcı olmak adına “sağlık takip aplikasyonu” ile beraberinde çalışabilecek “giyilebilir ateş ölçer” tasarladı.

Haberin devamı için tıklayınız…
 • 1
 • 2
  ADRES

  İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Teknoloji Geliştirme Bölgesi, A8 Binası, Ofis No:1/45/21 Urla/İzmir

  TELEFON

  0850 242 0 781

  EMAIL

  info@hekimanne.com.tr